Spotkanie z Makuszyńskim – w  140. rocznicę urodzin

Władysław Wróblewski, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Witnicy i bajkopisarz spotkał się ze wszystkimi klasami 1-3 Szkoły Podstawowej nr 2 im. J. Wybickiego w Witnicy.

Opowiedział im o Kornelu Makuszyńskim, jednym z najwybitniejszych autorów tworzących dla dzieci. W gawędzie pojawiły się też wątki witnickie.

Makuszyński się nie starzeje

Mimo że w tym roku mija 140 rocznica jego urodzin, książki Makuszyńskiego cieszą się wielką popularnością. Są systematycznie wydawane na papierze i jako audiobooki, wielokrotnie ekranizowane i wystawiane na scenach teatralnych.

Piękna polszczyzna, dowcip i świetna fabuła są wielkimi atutami książek Mistrza Kornela. „Panna z mokrą głową”, „Szaleństwa panny Ewy” i będący lekturą w klasach starszych „Szatan z siódmej klasy”  nie straciły na aktualności i są chętnie czytane. Poświęcona im opowieść wzbogaciła prezentacja w licznymi slajdami.

Koziołek Matołek w Witnicy

W Pacanowie kozy kują,

Więc koziołek, mądra głowa

Błąkał się po całym świecie,

Aby dojść do Pacanowa.

Najpopularniejszym wśród wykreowanych przez Makuszyńskiego bohaterów jest koziołek Matołek. Opowiadający o tej najsławniejszej polskiej kozie komiks ilustrował znakomity rysownik Marian Walentynowicz. 

W 1998 r. do czterech tomów stworzonych przez tę literacką spółkę dołączył piąty – Księga Witnicka „Przygód Koziołka Matołka”. Jej autorem jest Władysław Wróblewski, a ilustratorką gorzowska malarka Magdalena Ćwiertnia.

Bajka opowiada o pobycie Matołka nad rzeką Witną i spotkaniu rogatego bohatera z miejscowymi dziećmi, które wskazały mu drogę do sławnego Pacanowa.

Po pożegnaniu z wędrowcem

Wspólnym trudem każda z dziewcząt

Oraz każdy w mieście chłopiec

W miejscu, gdzie go pożegnali,

Usypali wielki kopiec.

Uważamy, że spotkania były bardzo ciekawe, pogłębiły naszą wiedzę i dały możliwość poznać wiele ciekawostek dotyczących Kornela Makuszyńskiego. Dowiedzieliśmy się, że Kopiec Koziołka Matołka jest pierwszym w Polsce i na świecie tego typu obiektem poświęconym postaci bajkowej. Dziękujemy

Beata Rodak

Nauczyciel-bibliotekarz

Szkoła Podstawowa nr 2 im. J. Wybickiego w Witnicy