Talia kart „Witnicki Piotruś” została wydana w 2012 r. z okazji jubileuszu 750-lecia pierwszej wzmianki o Witnicy. Oto druga i ostatnia część obrazkowego przewodnika po największych atrakcjach Miasta i Gminy Witnica.

Tytułem przypomnienia – wydawcą gry był Miejski Dom Kultury w Witnicy, a jej karty zdobią akwarele Magdaleny Ćwiertni. W poprzednim odcinku doszliśmy do szóstego numeru talii. Zatem opowieść zaczynamy od „siódemki”.

 

7. Otwarte w 2011 r. Regionalne Centrum Ratownictwa. Obiekt, który który zebrał w jednym miejscu służby Ochotniczej Straży pożarnej, Policji oraz ratownictwa medycznego. W wielofunkcyjnej sali działa Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności. Jest to najbardziej wysunięta na zachód Polski SOWA. Prowadzi ją Miejski Dom Kultury w Witnicy.

Remiza witnickiej straży mieści się w RCR. Jak widać na obrazku, strażacy ochotnicy nie tylko gaszą pożary.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

8. Żółty Pałacyk. Zbudowana na pocz. XX w. fabrykancka willa właścicieli tartaku, a później fabryki mebli (Hasselbergów i Fabianów). Po roku 1945 znajdowała się tu dyrekcja oraz biura Fabryki Mebli „Fortuna”. W 2000 r., po przejęciu przez gminę obiekt został odrestaurowany.

Obecnie mieszczą się w nim: Miejski Dom Kultury w Witnicy (filia), Regionalna Izba Tradycji, Uniwersytet Trzeciego Wieku i harcówka Związku Harcerstwa Polskiego. Pałacyk jest również siedzibą Towarzystwa Przyjaciół Witnicy, Polsko-Niemieckiego Stowarzyszenia Educatio Pro Europa Viadrina, Polskiego Związku Pszczelarzy (koło Witnica) i Związku Strzeleckiego ,,Strzelec”. W piwnicy została zorganizowana strzelnica sportowa.

9. Muzeum Chwały Oręża Polskiego. Jego twórcą był ppłk Czesław Chmielewski (1924-2015), żołnierz 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK i 17 pułku piechoty II Armii Ludowego Wojska Polskiego.

W czasie kampanii łużyckiej uznany za zabitego, po latach na cmentarzu wojskowym w Zgorzelcu stanął nad własnym grobem. Wtedy postanowił założyć muzeum upamiętniające czyn zbrojny żołnierza polskiego.

Pierwszym eksponatem był przyznany mu krzyż Virtuti Militari. W zbiorach placówki znajduje się broń, mundury, ekwipunek, fotografie i odznaczenia.

10. Park Drogowskazów i Słupów Milowych Cywilizacji to ekspozycja na wolnym powietrzu, która zawiera urządzenia i obiekty opisujące rozwój ludzkiej cywilizacji. Wiele eksponatów jest związanych z Witnicą i regionem lubuskim. Park jest podzielony na cztery części: kultury drogi, refleksji, słupów milowych cywilizacji i fantazji

Na il. pomnik Exodus – drogowskaz w formie „rozstrzelanego” drzewa. Umieszczono na nim tabliczki w trzech językach – polskim, niemieckim i rosyjskim. Całość symbolizuje wojenną i powojenną „wędrówkę ludów”.

Drogowskaz „Turek” to kopia obiektu z przełomu XIX/XX wieku, który stał w pobliżu Seelow w Brandenburgii.

11. Zoo Safari w Świerkocinie działało w latach 1996-2017. Pod koniec tego okresu zajmowało ponad 20 hektarów powierzchni, na której żyło ok. 600 zwierząt. Safari było pierwszym w Polsce ogrodem typu safari. Można było do niego wjechać samochodem  i z bliska oglądać dzikie zwierzęta.

12. Witnickie szlaki nordic walking oglądane na mapie przypominają sylwetkę anioła – stąd nazwa. Wszystkie trasy mają swój początek przy hotelu „Leśne Ustronie”.

13. Witnicki „Piotruś” to czarodziej Witnik, mieszkaniec „Żółtego Pałacyku”, który w skromnej wieżyczce miał swoją pracownię. Mag jest jednym z bohaterów wydanych w 2015 r. „Bajek Środka Świata” Władysława Wróblewskiego. Książkę zilustrowała Magdalena Ćwiertnia, autorka obrazków do „Witnickiego Piotrusia”.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Numer jedenasty talii jest już nieaktualny, ponieważ ZOO Safari w Świerkocinie nieodwołalnie zakończyło działalność. Zatem myśląc o drugim wydaniu gry należałoby zastąpić go innym obiektem.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

„Witnicki Piotruś” to ciekawa inicjatywa łącząca zabawę z nauką. Ostatnio talia jest wykorzystywana w czasie prelekcji, na których niżej podpisany przekazuje dzieciom wiedzę o historii miasta i gminy i jej największych atrakcjach.