Od 6 do 10 marca uczniowie SP nr 2 im. J. Wybickiego wysłuchali 18 prelekcji Władysława Wróblewskiego, dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej w Witnicy. 9 poświęconych było historii pisma, 9 obiektom uwiecznionym w talii kart „Witnicki Piotruś”.

Historia pisma

Ludzie zawsze przekazywali sobie opowieści o tym, co było dla nich najważniejsze. Przez większość dziejów ludzkości metodą „z ust do ust”. Później były malowidła w jaskiniach, które jeszcze nie były pismem, ale podobnie jak ono służyły do utrwalania najważniejszych dla ludzi treści. Zwykle uwieczniali sceny polowań i obrzędy religijne.Pomocą w przekazywaniu wiedzy były „środki mnemotechniczne” – w Ameryce kipu i wampumy, a w naszej strefie rabosze – karbowane kije.

Pomysły stworzenia pisma obrazkowego powstały w kilku miejscach – m. in. w Egipcie, Mezopotamii, Chinach i Ameryce. Alfabet stworzyli Fenicjanie. Bogato ilustrowany wykład Władysława Wróblewskiego kończyła prezentacja różnych form książek: m. in. kodeksu (książek tradycyjnych), teczek, zwojów i publikacji wydanych w alfabecie Braile’a.

Witnicki Piotruś

Witnicki Piotruś” to talia kart wydana w 2012 r. z okazji jubileuszu 750-lecia pierwszej wzmianki o Witnicy. Jego wydawcą był Miejski Dom Kultury w Witnicy. Karty zdobią akwarele autorstwa gorzowskiej malarki Magdaleny Ćwiertni. Przedstawiają najciekawsze obiekty znajdujące się na terenie miasta i gminy. W prezentacji towarzyszyły im stare pocztówki i współczesne fotografie. Gra jest cenną pomocą naukową w edukacji regionalnej dzieci i starszych.

Beata Rodak

Szkoła Podstawowa nr 2 im. J. Wybickiego w Witnicy