Talia kart „Witnicki Piotruś” została wydana w 2012 r. z okazji jubileuszu 750-lecia pierwszej wzmianki o Witnicy.

Miejscowość została wymieniona w 1262 r. w porozumieniu zawartym między margrabiami brandenburskimi z dynastii askańskiej a templariuszami. Zakon rycerski zrzekał się w nim Kostrzyna, Dąbroszyna, Pudignowe (Kamienia Małego?) i Witze – Witnicy.

„Witnicki Piotruś” przedstawia najciekawsze obiekty znajdujące się  na terenie gminy. Jest cenną pomocą naukową w edukacji regionalnej dzieci i starszych.

Wydawcą gry był Miejski Dom Kultury w Witnicy. Karty zdobią akwarele autorstwa gorzowskiej malarki Magdaleny Ćwiertni. Przejdźmy się po naszej „Małej Ojczyźnie” zgodnie z „Piotrusiową” numeracją.

 

1. Witnicki ratusz to dawna siedziba sądu (wcześniej rozprawy odbywały się m. in. w karczmach). Została wzniesiona w 1908 r. dzięki staraniom Georga von Klitzinga, właściciela Sosen i posła do Izby Panów pruskiego parlamentu. Bryła gmachu nawiązuje do architektury krzyżackich zamków.

Herb miasta autorstwa prof. Włodzimierza Dworzaczka po raz pierwszy został opublikowany w 1950 r. w książce „Ziemia Lubuska”. W czasach niemieckich Witnica takiego znaku nie posiadała. Kolory na fladze nawiązują do herbu.

2. Most w Świerkocinie, od 1929 r. spinający brzegi Warty na wysokości Świerkocina (Fichtwerder) i Boguszyńca (Brückendorf). Ma 684 metry długości – w tym 140 metrów nad wodą. Więcej na ten temat znajdziemy w numerze 3/2020 „Witnickiego Flesza”.

W okolicy mostu odbywała się w sierpniu „Noc Perseidów” – impreza kulturalna połączona z obserwacją nieba.

3. Największą atrakcją Nowin Wielkich jest Park Dinozaurów otwarty w Dniu Dziecka w 2007 r.  Eksponowane są w nim figury tytułowych „strasznych jaszczurów” i innych wymarłych zwierząt, które wykonał Krzysztof Kuchnio.

Częścią Parku Dinozaurów jest Geomuzeum, w którym można podziwiać bogatą kolekcję kamieni i skamieniałości.

4. Dąbroszyński pałac, wzniesiony pod koniec XVII w. przez feldmarszałka Hansa Adama von Schöninga. Od tego czasu gościło w nim wielu „celebrytów”. Był wśród nich następca pruskiego tronu Fryderyk (późniejszy Fryderyk Wielki), jego brat książę Henryk Pruski, piękna Turczynka Fatima (Maria Anna von Spiegel) i marszałek Georgij Żukow. Dziś pusty obiekt czeka na nabywcę.

Dąbroszyńska figura Wiktorii zwana „Aniołem” to właściwie pomnik ku czci pruskiego króla Fryderyka Wielkiego. Jest dziełem berlińskiego rzeźbiarza Christiana Daniela Raucha (1777-1857). W 1945 r. jakiś żołnierz „poczęstował” ją serią z broni automatycznej.

5. Witnicki browar działa w tym samym miejscu od 1848 r. Jego twórca Ernst Ferdinand Handke wydzierżawił, a w 1856 roku kupił obiekt od rodziny Feuerhermów. Firma działała pod nazwą Stern Brau. Obecnie przy browarze działa Lubuskie Muzeum Browarnictwa, największa atrakcja turystyczna naszego miasta.

Chmiel – rodzina pnąca z rodziny konopiowatych, wykorzystywana jako przyprawa przy produkcji piwa. Została umieszczona w herbie naszego miasta.

6. Kościół p. w. Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Został wzniesiony w 1878 r. jako świątynia protestancka na miejscu folwarcznej owczarni. Jej budowa kosztowała 77 tys. talarów.

Po raz pierwszy witnicka parafia była wzmiankowana w 1337 r. Ostatni z kościołów poprzedzających obecny został wzniesiony w 1810 r. na miejscu pomnika żołnierskiego.

Organy zbudowane w 1877 r. przez sławną firmę Wilhelma Sauera z Frankfurtu nad Odrą. Sauer ze współpracownikami zbudował ok. 1100  instrumentów. Zdaniem autora hasła w Wikipedii witnicki należy do najlepiej zachowanych.

Druga część „Witnickiego Piotrusia” ukaże się w następnym numerze „Witnickiego Flesza”.

Władysław Wróblewski

Miejska Biblioteka Publiczna w Witnicy

Fot. W. Wróblewski

Fot. MBP w Witnicy. Park Dinozaurów w Nowinach Wielkich, Wikipedia.