„Wszystko co dobre, szybko się kończy ” – zwłaszcza kreatywne tygodnie z witnicką biblioteką !

 

W okresie wakacyjnym Miejska Biblioteka Publiczna w Witnicy zorganizowała 10 spotkań w ramach cyklu „Tydzień z biblioteką”. Były to spotkania dla dzieci w wieku 7-10 lat.

W lipcu program zawierał m.in. zajęcia regionalne „Wirtualny spacer po Witnicy w towarzystwie robota Photona”. Uczestnicy spróbowali swoich sił na warsztatach teatralnych z japońskim teatrzykiem kamishibai i zajęciach opartych o grę komputerową Minecraft. Lepili też figurki z masy solnej i tworzyli slime.

Sierpniowy cykl poświęcony był pracom manualnym. Młodzi artyści wykonywali rzeźby z gliny, tworzyli solne obrazki postaci z Mincecraft, akwaria z kartonów po butach. Nie zabrakło zabawy przy pracy nad slime z brokatem, gniotkiem czy bilą. Każdy uczestnik miał możliwość wykonania „gąbkorobota”.  Oprócz tego dzieci mogły miło spędzić czas, czytając książki, rysując kredą po chodniku, współpracując ze sobą w zabawie animacyjną chustą Klanzy czy pogłębiając swoją wiedzę z zakresu gry komputerowej Minecraft.

Na zakończenie najmłodsi otrzymali dyplom uczestnictwa ze słodkim upominkiem.

Biblioteczni podróżnicy z Dąbroszyna

Filia w Dąbroszynie również zorganizowała urozmaicone zajęcia wakacyjne. Ich  najważniejszą częścią był Klub Młodego Podróżnika, który prowadziła zaprzyjaźniona z biblioteką podróżniczka pani Iza, prowadząca facebookowy profil „Bianka i jej podróże”. Opowiadała dzieciom o „Nowej Ameryce”, którą, Fryderyk Wielki miał obiecać swoim podwładnym nad Wartą. Jeszcze do 1945 r. wioski „Nowej Ameryki” nosiły oryginalne „amerykańskie” nazwy. Była tu i Pensylwania (obecnie Polne), Maryland (Marianki), Hampshire (Budzigniew), Saratoga (Zaszczytowo), Florida (Sadowice) czy Louisa (Przemysław). Do dziś z tego egzotycznego zastawu przetrwała jedynie Malta.

Innym razem młodzi podróżnicy wysłuchali opowieści o niesamowitym duńskim mieście Billund, to tam znajduje się założona przez Ole Kirk Christiansena firma zabawkarska LEGO, Legoland oraz LEGO House (centrum rozrywki i doświadczeń).

Już dzisiaj bibliotekarze zapraszają na zimowy cykl spotkań „ Ferie w bibliotece”.