projekt Miejskiej Biblioteki Publicznej w Witnicy i zaprzyjaźnionych instytucji

Przedstawiciele miejscowej społeczności czytają fragmenty książek witnickich autorów. Nagrania publikuje na Facebooku Miejska Biblioteka Publiczna w Witnicy. Termin „witnicki autor” jest traktowany szeroko. Obejmuje on wszystkie piszące osoby, które kiedykolwiek mieszkały na terenie dzisiejszego Miasta i Gminy Witnica. Bibliotekarki Marcelina Szuciak i Barbara Orszewska montują nadesłane filmiki i zamieszczają w Internecie. Celem projektu „Witniczanie piszą – witniczanie czytają” jest promocja lokalnej twórczości literackiej – od twórczości dla dzieci przez literaturę piękną dla dorosłych po prace niebeletrystyczne.

 

Pierwsza była świeżo wydana książka „Young power” Justyny Sucheckiej. Jej fragment przeczytał uczeń Szkoły Podstawowej w Dąbroszynie Antoni Suchecki (zbieżność nazwisk przypadkowa). Na setnym filmiku burmistrz Dariusz Edward Jaworski zaprezentował jeszcze pachnącą farbą drukarską powieść Alfreda Szklarskiego i witniczanina Macieja Dudziaka „Tomek na Alasce”. Jest ona kontynuacją kultowej serii o przygodach Tomka Wilmowskiego. Odwiedzający biblioteczny profil na FB mogli się też przedpremierowo zapoznać z książką Zbigniewa Czarnucha „Na nich można polegać. Rzecz o pożarnictwie w ogóle, a o strażakach witnickich w szczególności”.

Jednak sądząc z repertuaru, największym powodzeniem witniczan cieszy się twórczość niedawno zmarłej Zofii Sobolewskiej, autorki bezpretensjonalnych wierszy o życiu i miłości. Wielu lektorów wybrało również prozę Ireny Dowgielewicz i wiersze dla dzieci Władysława Wróblewskiego.

 „Biblioteczna filmoteka”

Dodatkowym pożytkiem projektu jest promocja gminy i aktywizacja czytelników od lat kilku do osiemdziesięciu kilku. Reprezentowali oni dwanaście zaprzyjaźnionych z biblioteką instytucji:

Urząd Miasta i Gminy Witnica oraz Radę Miejską,

Cztery szkoły podstawowe: z Witnicy, Dąbroszyna i Kamienia Wielkiego

Zespół Szkół Samorządowych w Witnicy

Dom Dziennego Pobytu Senior Wigor

Dom Pomocy Społecznej w Kamieniu Wielkim

Środowiskowy Dom Samopomocy w Witnicy

Sekcję Żywego Słowa Uniwersytetu Trzeciego Wieku

Zespół muzyczny „Cantores”. Ci ostatni wystąpili w niedawno zaprojektowanych strojach ludowych w barwach witnickiego herbu.

Odzew przeszedł oczekiwania organizatorów, którzy nawet nie musieli długo namawiać witniczan do przyłączenia się do projektu. To dowodzi, że w trudnym pandemicznym czasie istnieje potrzeba aktywności kulturalnej, zrobienia czegoś wspólnie, zaprezentowania się. Choć oczywiście Internet nie zastąpi kontaktu z pisarzem twarzą twarz. Oby biblioteka jak najprędzej wróciła do normalnych spotkań autorskich i wykładów. Takie są zgodne oczekiwania Czytelników i bibliotekarzy.

A projekt „Witniczanie piszą – witniczanie czytają” trwa nadal.