W czterech numerach ogólnopolskich pism branżowych ukazały się teksty, które opisują działalność Miejskiej Biblioteki Publicznej w Witnicy.

W dwóch numerach pisma „Biblioteka Publiczna” zostały zamieszczone materiały autorstwa Moniki Simonjetz, kierownika Działu Badań, Analiz i Metodyki Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. C. Norwida w Zielonej Górze.

W numerze 7-8/2000 znajdziemy tekst „Niezapomniane historie. Lokalne opowieści na wyciągnięcie ręki”. Przeczytamy w nim historię witnickiej kolekcji kart pocztowych: „Najstarsze (…) pochodzą z 1898 roku. Pierwszy zbiór przekazał bibliotece prezes Towarzystwa Przyjaciół Witnicy, kolejne trafiają do zasobów dzięki lokalnym kolekcjonerom i mieszkańcom. Widokówki upamiętniające przeszłość miasta i okolic cieszą się dużym zainteresowaniem. Staraniem bibliotekarzy są one skanowane i zamieszczane nie tylko w katalogu miejscowej biblioteki, ale też w bibliotece cyfrowej na szczeblu wojewódzkim. Wykorzystywane są na regionalnych wystawach i podczas tematycznych prelekcji historycznych, a także drukowane w lokalnych periodykach. (…) Stworzono nawet facebookowy profil Witnica na starej pocztówce.”

W numerze 6/2000 został zamieszczony tekst „Zdany egzamin – biblioteki publiczne online”. Czytamy w nim: „Odwołane wydarzenia biblioteczne i wprowadzone ograniczenia nie oznaczają, że bezpośredni kontakt z kulturą jest niemożliwy. Bibliotekarze nie zostawili czytelników, wręcz przeciwnie – interakcje przybrały na sile, a niecodzienna sytuacja wyzwoliła aktywność”.

Artykuł opisuje działania siedmiu lubuskich bibliotek publicznych, w tym witnickiej, która „zaprosiła miłośników czytania do zamieszczania swoich portretów z książką. Inicjatywa doskonale spisywała się w ogólnopolską akcję „#zostanwdomu”. Na profilu grupy „Czytamy! – kwarantanna z książką” zaczęły się pojawiać zdjęcia lektur, czasami z krótkimi omówieniami.” (…) Grupa „Czytamy! – kwarantanna z książką” jest bez wątpienia jedną z najciekawszych inicjatyw w województwie lubuskim. MBP w Witnicy jako pierwsza w regionie rozpoczęła spotkania online umożliwiające interakcję czytelników z autorami. Warto podkreślić, że spotkania (…) realizowane są nieodpłatnie. Zyskują także drugie życie. Pieczołowicie spisane przez bibliotekarzy, poddawane są korekcie i po autoryzacji trafiają do redakcji ogólnopolskich czasopism.”

Dwa zapisy tych spotkań już się okazały. W Magazynie Literackim „Książki”  nr 5/2000 można przeczytać rozmowę z Justyną Suchecką, autorką książki „Young power. 30 historii o tym, jak młodzi zmieniają świat”. W numerze 7-8 „Poradnika Bibliotekarza” przeczytamy rozmowę z autorką poczytnych powieści obyczajowych Manulą Kalicką „Literatura to rzemiosło czy sztuka natchniona?”. Kolejne spotkania online w wersji papierowej czekają w kolejce do publikacji.