Władysław Wróblewski, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Witnicy, został wyróżniony w plebiscycie Złota Piłka w Koronie „Ekstraklasy kulturalnej”. Organizatorami konkursu są TVP3 Gorzów Wielkopolski oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Z. Herberta w Gorzowie Wielkopolskim. „Korona” w tytule dotyczy tylko tegorocznej edycji, w której doceniono „tych, którzy mimo pandemii się nie poddali”.

W przypadku witnickiej biblioteki uwagę Kapituły zwróciła prowadzona przez nią facebookowa grupa „Czytamy! – kwarantanna z książką”, którą prowadzili Władysław Wróblewski, Marcelina Szuciak i Barbara Orszewska. Na jej profilu można przeczytać literackie rekomendacje czytelników i informacje o inicjatywach kulturalnych, a także uczestniczyć w organizowanych przez MBP spotkaniach autorskich online w ramach cyklu „Kwarantanna z pisarzem”. Z czytelnikami biblioteki rozmawiali autorzy: Manula Kalicka, Justyna Suchecka, Szymon Jadczak, Kasia Bulicz-Kasprzak, Agnieszka Olszanowska, Elżbieta Jodko-Kula i Maciej Dudziak. Dla dzieci przeznaczony był konkurs literacko-plastyczny „Moja kwarantanna z książką”.

Witnicka biblioteka współpracuje z wieloma lubuskimi bibliotekami, w tym obiema bibliotekami wojewódzkimi, Agencją Literacką Manuskrypt Manuli Kalickiej oraz szkołami M. i G. Witnica. Ważnym promotorem grupy „Czytamy!” jest Monika Simonjetz, kierownik Działu Badań, Analiz i Metodyki z zielonogórskiego „Norwida”.

Główną nagrodę w plebiscycie otrzymało Gminne Centrum Kultury w Kargowej. Pozostali laureaci zostali uhonorowani Dyplomami Uznania Kapituły. Oprócz dyrektora Wróblewskiego byli to: Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. C. Norwida w Zielonej Górze,  Miejskie Centrum Kultury w Gorzowie, Maria Szupiluk („Mali Gorzowiacy”), Zielonogórskie warsztaty liturgiczno-muzyczne i Gminny Ośrodek Kultury w Świdnicy.

Fot. Małgorzata Sawoch, TVP3 Gorzów.

Retransmisja gali wręczenia nagród na antenie TVP3 Gorzów Wielkopolski w czwartek o godzinie 18.50.