Czytelnicy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Witnicy spotkali się z Elżbietą Jodko-Kulą, autorką książek dla dzieci i dorosłych. Wideoczat odbył się w facebookowej grupie „Czytamy! – kwarantanna z książką” w ramach cyklu „Kwarantanna z pisarzem”.

Elżbieta Jodko-Kula ukończyła Wyższą Szkołę Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie na kierunku resocjalizacja społecznie niedostosowanych. Od trzydziestu lat pracuje jako pedagog. Jak powiedziała na spotkaniu, z jej pracy zawodowej wynikła twórczość dramaturgiczna, w której poruszała problemy dotykające młodych ludzi. Wystawiane i nagradzane sztuki teatralne były punktem wyjścia do twórczości prozatorskiej. W ten sposób powstała seria „Nastoletnie problemy”. Można ją także nazwać „cyklem imiennym”, ponieważ poszczególne tomy noszą tytuły-imiona głównych bohaterów: „Anka”, „Julka”, „Adam”, „Karina”, „Maciek”, „Olka” i „Makary”. Każda poświęcona była innemu tematowi: anoreksji, młodzieżowym buntom, rozbiciu rodziny, potrzebie akceptacji i in.

W ostatnich latach  Elżbieta Jodko-Kula przerzuciła się na twórczość dla dorosłych. Wydała powieść „Zdrady i powroty”, a potem dwie książki biograficzne – „Maria Piłsudska. Zapomniana żona” i „Ostatnia miłość Marszałka. Eugenia Lewicka”. Tym dwóm „piłsudczykowskim” pozycjom pisarka poświęciła największą część swoich opowieści na wideoczacie. Były bowiem dla niej dużym wyzwaniem, kosztowały ją wiele miesięcy poszukiwań w publikacjach i w archiwach. Taka twórczość wymaga detektywistycznego zacięcia.

Zazwyczaj czytelnicy biorący do ręki książkę poznają tylko to, co autor i wydawca „podają na stół”. Cykl spotkań „Kwarantanna z pisarzem” pozwala zajrzeć do literackiej kuchni, w której te „dania” powstają.

Spotkanie z  Elżbietą Jodko-Kulą można sobie odtworzyć na stronie grupy „Czytamy! – kwarantanna z książką”: https://www.facebook.com/elzbieta.jodkokula/videos/151215176523107/