W ciągu ostatniego roku wydało książki kilkoro witniczan – w tym Maciej Dudziak, twórca powieści „Mesjasz – rękopis zbrodni. W czwartek 7 czerwca autor czytał fragmenty książki w grupie facebookowej „Czytamy! – kwarantanna z książką”. Było to już siódme wydarzenie z cyklu spotkań autorskich – wideoczatów „Kwarantanna z pisarzem”.

Autor jest antropologiem kultury, doktorem nauk humanistycznych, wykłada na Akademii Gorzowskiej. „Mesjasz” to jego powieściowy debiut. Część akcji toczy się w miasteczku nad rzeką Witną i innych lubuskich miejscowościach. Ale najważniejszym miejscem jest Drohobycz, miasto Brunona Schulza. Maciej Dudziak zajmował się tematyką kresową z racji związków rodzinnych oraz jako naukowiec. Teraz wrócił do tematu jako powieściopisarz.

Tematem książki jest tytułowy „Mesjasz” – zaginione dzieło Brunona Schulza. Można powiedzieć, że tekst Dudziaka jest sensacyjną „powieścią o losach powieści”. Została napisana żywym językiem, szybko się ją czyta. Autor nie ukrywa swojej fascynacji Drohobyczem – miastem, w którym żyli razem Polacy, Żydzi i Ukraińcy, a także zatrudnieni w przemyśle naftowym Niemcy. Jeśli dodać do tego akademickie studia w Wiedniu, to trzeba powiedzieć, że Bruno Schulz był twórcą wielokulturowym.

Barwna gawęda autora i fragmenty powieści na pewno zachęciły słuchaczy do sięgnięcia po książkę. Twórca przewiduje wydanie drugiej części „Mesjasza” – „Judasz. Odwrócona prawda”. W niej również wystąpi Witnica i miejscowa policjantka – partnerka głównego bohatera. Ale na ten tom czytelnicy będą musieli poczekać, bo autor ma do zrealizowania poważne zamówienie wydawnicze, na temat którego nie chciał się rozwodzić. Zatem czekamy.

Osoby, które nie mogły uczestniczyć w spotkaniu, mogą je obejrzeć na stronie grupy „Czytamy! – kwarantanna z książką”: