3 kwietnia miłośnicy historii wysłuchali wykładu „Historia POM-u”. Historyk-regionalista Zbigniew Czarnuch opowiedział im o miejscu, w którym król Prus Fryderyk Wielki założył hutę produkującą armaty i kule armatnie.

W dziejach skrawka ziemi nad rzeczką Witną odbiły się dzieje całego regionu z wojnami, kryzysami, zamianami właścicieli i ustrojów. W witnickiej hucie wykonano rury żeliwne do pierwszej pruskiej maszyny parowej. W czasie II wojny światowej produkowano tu zbiorniki na wodę dla Wehrmachtu. W 1945 Armia Czerwona oczyściła zakład do jednej śrubki, więc Polacy musieli na nowo zagospodarować fabryczne hale. Przez kilkadziesiąt lat naprawiano tutaj sławne radzieckie spychacze gąsienicowe „DT”.

Równie ciekawa jest historia dwóch fabrykanckich willi. Jedna z nich, zaprojektowana przez polskiego architekta Sławomira Odrzywolskiego, od wielu lat jest poddawana restauracji przez obecnego właściciela, firmę POM Polonia.

Wykłady Zbigniewa Czarnucha dochowały się grona stałych słuchaczy. Następna opowieść będzie poświęcona historii Witnickiej Fabryce Mebli.