Miejska Biblioteka Publiczna w Witnicy zaprasza do Galerii „Między Półkami” na wystawę „Jacek i Agatka” ze zbiorów Jacka i Agatki Uchańskich.

Ekspozycja poświęcona jest bohaterom pierwszej polskiej dobranocki. Jej premiera odbyła się w 1962 roku, a autorką scenariusza była sama Wanda Chotomska. Jackiem i Agatką były dwie pacynki zaprojektowane przez Adama Kiliana. Głosu obydwu postaciom użyczyła Zofia Raciborska. Postać chłopca-pacynki była inspiracją do pomysłu Orderu Uśmiechu.

W witnickiej bibliotece można obejrzeć 122 eksponaty związane z pierwszą polską Dobranocką. Są wśród nich m. in. pacynki, talerze, płyty, znaczki pocztowe i mydełka. Ich właściciele mieszkają w Kłodawie, a zawodowo prowadzą w Gorzowie cukiernię-pączkarnię.

– Kolekcja jest zasługą męża – podkreśla Agata Uchańska- a zaczęło się od tego, że sami jesteśmy Jackiem i Agatką.

Za datę narodzin kolekcji można uznać 10 maja 2003 roku, kiedy jej właściciele brali ślub w gorzowskiej katedrze. Na zawiadomieniu o tym fakcie umieścili postacie sławnych imienników. Niedługo potem wybrali się z pielgrzymką do Rzymu, gdzie wręczyli ten druk samemu Janowi Pawłowi II.

– Zaraz doskoczyła do nas ochrona- śmieje się pani Agata- ale papież ich uspokoił, że to tylko kartka papieru. A przed wyjazdem na urlop wydrukowaliśmy sobie Jacka i Agatkę na koszulkach. Dzięki temu byliśmy rozpoznawalni – przynajmniej wśród nieco starszych Polaków.

Jacek Uchański licytował eksponaty na Allegro, konkurując m. in. z twórcą Muzeum Dobranocek w Rzeszowie. W dziesięciolecie ślubu wystawa została zaprezentowana w gorzowskiej Bibliotece Wojewódzkiej.

Ekspozycję „Jacek i Agatka” ze zbiorów Jacka i Agatki Uchańskich można oglądać bezpłatnie w godzinach pracy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Witnicy.