13 grudnia w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Witnicy historyk Zbigniew Czarnuch wygłosił drugi wykład poświęcony witnickim pocztówkom.

Widoki niemieckiej Witnicy (Vietz) były punktem wyjścia do gawędy na szersze tematy niż sam przedstawiany obiekt. Jednym z wątków były witnickie echa wielkich procesów historycznych: uwłaszczenia chłopów, pierwszej wojny światowej i zdobycia władzy przez nazistów.

Uwłaszczenie zapewniło właścicielom dopływ środków pieniężnych, które mogli zainwestować w przedsięwzięcia gospodarcze.

Żywą dyskusję wywołał temat potężnego głazu, który stoi przy wejściu do miejskiego parku. W czasie społecznego rozprzężenia po I wojnie światowej został zastrzelony strażnik kolejowy. Po przejęciu władzy przez hitlerowców ofiara została ogłoszona nazistowskim bohaterem i uczczona głazem ze stosownym napisem. Powojenni witniczanie „spolszczyli” go malując białą i czerwoną farbą.

W 1945 roku wokół pomnika ku czci niemieckich żołnierzy poległych w I wojnie został ulokowany radziecki cmentarzyk wojskowy. monument stracił umieszczonego na szczycie orła, a zyskał czerwoną gwiazdę. Napisy z nazwiskami zostały zatynkowane. Po ekshumacji grobów i przeniesieniu ich do Gorzowa, gwiazda zniknęła, a obiekt zaczął pełnić funkcję architektury parkowej. Wiele lat po wojnie tynk zaczął odpadać i… Droga do restauracji pomnika to temat na osobną opowieść.

Prelekcje Zbigniewa Czarnucha mają luźny charakter, obfitują w wiele anegdot i osobistych wspomnień wykładowcy. go Wieku i – co bardzo cieszy – Zespół Szkół Samorządowych.