W środę 22 lutego wykład „Katalonia – hiszpański raj na ziemi” wygłosiła w bibliotece Anna Gajewska, podróżniczka, pilotka wycieczek po wielu krajach Europy.

Opowieści Anny Gajewskiej pomogły zrozumieć separatyzm Katalończyków, którzy mają własną kulturę, język i historię. Nic dziwnego, że nie chcą być uważani za Hiszpanów.

Na widowni zasiadło kilkadziesiąt osób, w tym liczna reprezentacja Świetlicy Środowiskowej w Dąbroszynie. Przybyło też kilkoro wakacyjnych podopiecznych prelegentki. Dla nich spotkanie było powrotem do letnich wędrówek. Znów mogli się poczuć jak na wycieczce, kiedy przewodniczka z charakterystyczną różową parasolką nad głową oprowadzała ich po Barcelonie i okolicy. A znajduje się tam wszystko, co może przyciągnąć turystę: słońce, ciepłe morze, góry i zabytki. Nic dziwnego, że Katalonia była natchnieniem takich artystów jak architekt Gaudi i malarz surrealista Salvador Dali. Gaudi, kojarzony jest głównie z dotąd nie ukończonym kościołem Sagrada Familia. Jego dzieła są rozrzucone po całej Barcelonie i na dobrą sprawę pobyt w tym mieście można poświęcić tylko temu tematowi.

Prelekcja Anny Gajewskiej była spotkaniem z ciekawą krainą i spotkaniem z osoba z pasją podróżowania. Może zaraziła nią niektórych słuchaczy.