W sobotę 9 grudnia w naszej bibliotece odbyły się zajęcia warsztatowe w ramach projektu „Zaprogramuj się na czytanie – Ver 2.0”, organizowanego przez Stowarzyszenie Edukacji Pozaformalnej Meritum z Krakowa.

W warsztatach wzięły udział dzieci i młodzież ze świetlic środowiskowych w Świetlica Środowiskowa Dąbroszyn , Mościcach i Kamieniu Wielkim. Najpierw uczestnicy, podzieleni na dwie grupy wiekowe, zapoznali się z opowiadaniami Stanisława Lema z cyklu Bajki robotów. Czytanie i analiza tekstów były wstępem do fantastycznej zabawy.
Drugim zadaniem było zaprojektowanie i wykonanie scenografii oraz stworznie ze zgromadzonych materiałów bohaterów opowiadań Lema. Wszyscy aż kipieli kreatywnością, powstały wspaniałe budowle. Wśród bohaterów były oczywiście roboty. Pod okiem trenera dzieci stuningowały roboty Lego Mindstorms przygotowując je do udziału w przedstawieniu. W otoczeniu własnoręcznie wykonanej scenografii dzieci odegrały przed kamerą przeczytane bajki. Zabawy było co niemiara a przy okazji wszyscy „zaprogramowaliśmy się na czytanie!”.
Składamy serdeczne podziękowania trenerom ze Stowarzyszenie Edukacji Pozaformalnej Meritum – Ernestynie i Kamilowi za poświęcony czas, włożoną energię oraz mnóstwo empatii, co sprawiło, że bawiliśmy się cudownie przez tych parę godzin.

Projekt „Zaprogramuj się na czytanie – Ver 2.0 realizowany jest przez Stowarzyszenie Edukacji Pozaformalnej „MERITUM” z Krakowa. w ramach programu Promocja czytelnictwa dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.