23 kwietnia to Światowy Dzień Książki oraz Praw Autorskich. Z tej okazji uczniowie klas 2 „a” i „b” witnickiego gimnazjum wzięli udział w ogólnopolskiej akcji Kwietniowi Antypiraci 2018, zainicjowanej przez Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli we Włocławku.

Witnicką odsłonę wydarzenia zorganizowała Miejska Biblioteka Publiczna w Witnicy.
W jej siedzibie odbyły się zajęcia prowadzone przez bibliotekarza Kamila Bujnickiego. Podczas ilustrowanej prezentacją oraz filmami prelekcji uczniowie odkrywali niuanse prawa autorskiego. Poznali najważniejsze definicje związane ochroną praw twórcy. Dowiedzieli się w jaki sposób legalnie korzystać z utworów oraz na jakich zasadach mogą rozpowszechniać własne utwory. Żywym zainteresowaniem cieszyły się kwestie „dozwolonego użytku” oraz korzystania z domeny publicznej.
Na koniec spotkania uczestnicy otrzymali, specjalnie przygotowane, zakładki do książek, które zawierają uczniowski dekalog prawa autorskiego oraz informacje o licencjach Creative
Commons. Zabrali je do szkoły i rozdali innym uczniom podczas przerw.