Polsko – chińskie małżeństwo promuje kulturę Państwa Środka. Kolekcję codziennych przedmiotów używanych w Chinach można oglądać w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Witnicy.

Miejska Biblioteka Publiczna w Witnicy zaprasza do Galerii „Między Półkami” na wystawę „Nasze Chiny – kolekcja rodziny Kang”. Świat jest zalany chińskimi towarami, ale o kraju ich pochodzenia zwykle wiemy niewiele. A Państwo Środka szczyci się kulturą, która posiada metrykę, która liczy sobie pięć tysięcy lat!

Monika Wilk-Kang jest z wykształcenia etnologiem, dyrektorem Gminnej Biblioteki Publicznej w Bogdańcu. Razem z mężem Lipu prezentują na wystawie kilkadziesiąt przedmiotów, które pokazują codzienność i życie duchowe Chińczyków. Są tu figury bóstw (m. in. bóg dobrobytu Caishen) i legendarnych bohaterów narodowych, jak kobieta-wojowniczka Hua Mulan. Obok stoją smoki – w kulturze Chin przyjazne, opiekuńcze stworzenia.

Życie codzienne reprezentują zestawy do herbaty, pałeczki do jedzenia i przyprawy. Na talerzu, na którym podaje się owoce, pokazane są sceny rodzinne – gra w warcaby i czytanie dzieciom bajek. Kilka obiektów nawiązuje do ślubu i instytucji małżeństwa. Są wśród nich… wkładki do butów. Te pospolite zdawało by się przedmioty, zostały ozdobione misternym haftem, przedstawiającym kwiaty i symbol szczęścia. Są własnoręcznie wykonanym prezentem teściowej dla młodej mężatki.

Wystawę „Nasze Chiny – kolekcja rodziny Kang” będzie można oglądać do końca wakacji w godzinach pracy biblioteki.