Niedawno ukazała się książka-album autorstwa Zbigniewa Rudzińskiego „Gorzowskie widoki z przeszłości”. Publikacja zawiera sto kilkadziesiąt widokówek wydanych przed 1945 r., które przedstawiają miejsca leżące w dzisiejszym powiecie gorzowskim. Należą one do m. i in. zbiorów autora, portalu polska-org.pl, Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gorzowie Wlkp., Miejskiej Biblioteki Publicznej w Witnicy i osób prywatnych.

Wiele pocztówek prezentuje miejsca położone na terenie obecnego Miasta i Gminy Witnica. Pochodzą one z kolekcji autora oraz Miejskiej Biblioteki Publicznej w Witnicy, Moniki Chomont, Krzysztofa Kuchni i Tadeusza Ziemlickiego.

 

Ilustracje są umieszczone alfabetycznie według nazw geograficznych. Wszystkie zawierają opisy, które podają czas powstania i wyjaśniają, co dany obrazek przedstawia.

Ideę wydania albumu najlepiej wyjaśnia przedmowa autora, w której czytamy:

„Wszelkie fantazje związane z ideą wehikułu czasu wynikają z odwiecznego pragnienia człowieka, aby poznać nieznany sobie świat, który przeminął. Tę ciekawość w pewnym, cząstkowym wymiarze zaspokajają stare, archiwalne pocztówki. Przeglądając je stykamy się z budowlami, które nie przetrwały wojen, pożarów… Patrzymy w twarze ludzi, którzy nie zachowali się nawet we wspomnieniu. Poznajemy znane sobie miejsca na nowo, często w formie budzącej zachwyt, zaskoczenie.

Na wycieczce z takim albumem dotykamy historii w miejscu jej zaistnienia. To najwyższa forma krajoznawstwa. To turystyka historyczna. Turystyka wymagająca wędrówki, ale też wyobraźni pobudzonej widokiem z przeszłości.”
„Gorzowskie widoki z przeszłości” zostały wydane jako tom pierwszy, więc czekamy na następne prezentacje lokalnych pocztówek. Wydawcą publikacji jest Oddział PTTK Ziemi Gorzowskiej. 

Zbigniew Rudziński (ur. 1960), podróżnik, krajoznawca i alpinista, jest założycielem i prezesem Oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego Ziemni Gorzowskiej. Ma w dorobku wiele publikacji poświęconych turystyce i krajoznawstwu.