W ubiegłorocznym numerze „Ziemi Lubuskiej” ukazał się artykuł witnickiego historyka-regionalisty Zbigniewa Czarnucha. Tytuł „Buszowanie w poniemieckim i jego absorbcja. Wspomnienia i refleksje” dobrze streszcza zawartość tego tekstu.

Autor wraca w nim do czasów, kiedy jako piętnastolatek przybył z okolic Wielunia do „poniemieckiej” Witnicy. Jako syn burmistrza (czwartego w burzliwym 1945 roku) miał dobry wgląd w życie i administrowanie Witnicą. Na pewno widział i więcej niż rówieśnicy, a w wielu wydarzeniach uczestniczył.

Historyk wiele miejsca poświęca dobrom pozostawionym przez poprzednich mieszkańców – od magazynów wojskowych po prywatne domy, a także sowieckich składów zdobyczy wojennych. O nastrojach panujących w pierwszych tygodniach po wojnie świadczy plakacik, w którym „Burmistrz Vietz M. Tomaszewicz z polecenia komendanta wojennego ogłasza, że wszelki zabór cudzego mienia, jak i plądrowanie będzie karane śmiercią”.

Artykuł Zbigniewa Czarnucha jest obszerny, zajmuje 36 stron. Stanowi „przekładankę” dokumentów i osobistych przeżyć autora. Jest bardzo interesującym tekstem, nie tylko dla mieszkańców naszego miasta.

Wydawcą „Ziemi Lubuskiej” jest Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze.