W ostatnich dniach ukazała się książka „Wiedza, gust, kompetencje”, poświęcona różnym aspektom działalności bibliotek. Zawiera ona rozdział „Teatr Kruka Pankraczego w Witnicy” autorstwa Moniki Simonjetz, kierownika Działu Analiz, Badań i Metodyki Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. C. Norwida w Zielonej Górze.

Tekst opisuje biblioteczną Ulicę Bajki Polskiej i zorganizowane w niej przedsięwzięcia oraz działalność tytułowego teatrzyku lalkowego. Przywołuje wspomnienia o „starych, dobrych czasach”, kiedy bibliotekarze mogli się spotykać z grupami dzieci i wprowadzać je w świat literatury.

Bajkowa uliczka została częściowo odtworzona w tymczasowej siedzibie przy ul. Kosynierów Mirosławskich 1 (budynek MZK). Teatrzyk został rozebrany i czeka w magazynie na lepsze czasy. Kiedy gmach Miejskiego Domu Kultury zostanie oddany do użytku, wróci na swoje miejsce i będzie służyć dzieciom.

Drugim naszym akcentem jest rozdział „Nowoczesna biblioteka publiczna. Wypowiedzi organizatorów i bibliotekarzy”.  W tej części książki znajdziemy opinie przedstawicieli samorządów i szefów bibliotek – w tym dyrektora Władysława Wróblewskiego z Witnicy.

 

Andrzej Buck , Monika Simonjetz, Dawid Kotlarek „Wiedza, gust, kompetencje. Kultura literacka, teatralna, czytelnicza i cyfrowa we współczesnej bibliotece”. Wydawca: Wydawnictwo Naukowe i Edukacyjne Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, Warszawa 2020.