W poniedziałek 6 kwietnia odbyło się drugie spotkanie autorskie z cyklu „Kwarantanna z pisarzem”, organizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Witnicy. Członkowie facebookowej grupy „Czytamy! – kwarantanna z książką” spotkali się z dziennikarką telewizyjną Justyną Suchecką. Bohaterka wieczoru jest autorką książki Young power! 30 historii o tym, jak młodzi zmieniają świat”. Spotkanie miało charakter przedpremierowy, publikacja okaże się na rynku 6 maja.

Na prośbę słuchaczy pisarka opowiedziała o swojej drodze zawodowej i historię tworzenia książki. Powstała ona na zamówienie wydawnictwa, a zbieranie materiałów i pisanie zajęło pani Justynie kilka miesięcy. Wszystkich przedstawionych w niej nastolatków wyróżnia pasja w realizowaniu tego, na czym im zależy.

Autorka zadbała, by każda z postaci była inna. Są tu młodzi naukowcy, sportowcy, ludzie mediów i działacze społeczni. Wszyscy, mimo młodego wieku, legitymują się znaczącym dorobkiem. Jeden z chłopców na przykład odkrył możliwość wykorzystania drewnojadów jako „styropianojadów”. Szczególnie ciekawe są rozdziały, których bohaterowie mają „pod górkę”. Janek- działacz społeczny z autyzmem, Zuzanna – piosenkarka z zespołem Tourette’a. Ich sukcesy mają podwójną wagę.

Książka „Young power” jest napisana przystępnym językiem, zrozumiałym dla dorosłego i dziesięciolatka. Dzięki temu może inspirować i rówieśników jej bohaterów, i dorosłych. Bo za każdym z tych „dzieciaków sukcesu” stoją dojrzali ludzie – rodzice, nauczyciele i trenerzy.

Opowieści Justyny Sucheckiej były żywe i pełne humoru. Mimo „zdalności” wydarzenia udało jej się nawiązać dobry kontakt z publicznością. W czacie brało udział 88 osób z całej Polski. Zapewne niektóre z nich po raz pierwszy dowiedziały się i o Witnicy i jej bibliotece. Wielu słuchaczy udostępniło nagranie na swoich profilach, więc zasięg tego wydarzenia był jeszcze szerszy.

Niebawem biblioteka zaprosi Czytelników na kolejne spotkanie z cyklu „Kwarantanna z pisarzem”.