Miejska Biblioteka Publiczna w Witnicy zaprasza na spotkanie z Maciejem Dudziakiem, autorem książki „Mesjasz. Rękopis zbrodni”. Odbędzie się ono 12 lutego (środa) o godzinie 17.00 w siedzibie biblioteki. Wstęp wolny.

Autor, doktor nauk humanistycznych, wykłada na Akademii Gorzowskiej im. Jakuba z Paradyża. „Mesjasz” jest jego debiutem powieściowym.

O książce

Akcja powieści rozgrywa się w dwóch płaszczyznach czasowych. W kwietniu 2010 roku w Finlandii, Ukrainie, Izraelu, Szwajcarii, Niemczech i Polsce oraz w latach 1939-1942 w Drohobyczu na Ukrainie, z którym był związany Bruno Schulz. Autor „Sanatorium pod Klepsydrą” zapowiedział wydanie powieści „Mesjasz”, jednak tekst ten nigdy nie został ani wydany, ani odnaleziony.

Główny bohater, profesor literatury David Sauer, syn polskiego emigranta, otrzymuje propozycję od berlińskiego właściciela domu aukcyjnego. Ma zweryfikować autentyczność fragmentu rękopisu „Mesjasza”, którego kilka stron otrzymał od anonimowego sprzedawcy.

Sauer przyjmuje propozycję. Nie zdaje sobie sprawy, że wydanie opinii będzie się wiązało z koniecznością odnalezienia rękopisu, który stał się równocześnie obiektem zainteresowania nazistów. Rozpoczyna się wyścig z czasem. Sauer wyrusza do zachodniej Polski, gdzie ma otrzymać wskazówki dotyczące miejsca zdeponowania dzieła, a następnie trafia do Drohobycza. Przy okazji odkrywa historię własnej rodziny, powiązaną z losami Brunona Schulza.

W rozwikłaniu zagadki rękopisu i innych tajemniczy zdarzeń pomaga mu policjantka Rita Berg, odbywająca staż w jednym z przygranicznych miasteczek.

„Mesjasz. Rękopis zbrodni” jest pierwszą częścią trylogii, której bohaterem jest David Sauer. Kolejne to „Judasz. Odwrócona prawda” oraz „Kain i Abel. Koniec epoki”.