W sobotę 18 stycznia odwiedziła bibliotekę grupa zwiedzających Witnicę regionalistów. Dyrektor Władysław Wróblewski zaprezentował gościom Dział Regionalny swojej biblioteki, najwięcej uwagi poświęcając kolekcji pocztówek przedstawiających widoki Miasta i Gminy Witnica. Przedstawił też w kilku zdaniach początki swojej instytucji, która jest jedną z najstarszych  na „Ziemiach Odzyskanych”. Powstała 15 sierpnia 1945 roku jako Księgarnia i Wypożyczalnia Książek „Pionier”.

Gospodarz wespół Grażyną Kostkiewicz-Górską, kierownikiem Działu Regionalnego Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Z. Herberta, opowiedzieli gościom o obecności regionaliów w bibliotece. Zapewnili, że tego typu zasoby nie podlegają ubytkowaniu, czyli są nieusuwalne.

Na pożegnanie regionaliści otrzymali na pamiątkę po egzemplarzu drugiego numeru „Zeszytów Witnickich”, w którym jest zamieszczona biografia założyciela witnickiej biblioteki Adama Dekarczyka.

W spotkaniu uczestniczyli: Krystyna Kamińska, Grażyna Kostkiewicz-Górska, Zbigniew Czarnuch, Zbigniew Miler, Jacek Buczyński, Maria i Bogdan Gontowie, Danuta Rutowicz oraz Anna i Wojciech Nadolni.

Fot. Jacek Buczyński