17 września Dąbroszyn odwiedził Klub Czytających Rodzin „Przystanek Czytankowo”, działający przy Bibliotece Pedagogicznej w Gorzowie Wlkp. Relację z tego wydarzenia można obejrzeć w telewizji regionalnej.

W czytelniczej wędrówce po miejscowości wzięło udział 16 rodzin z Gorzowa i czytelnicy miejscowej filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Witnicy. Goście zostali powitani na dworcu PKP, skąd rozpoczęli się spacer po miejscowych atrakcjach. Pierwszym przystankiem był pomnik Wiktorii, drugim stary miłorząb, przy którym Anna Giniewska, szefowa Klubu, poprowadziła zajęcia dramowe. Dzieci szumiały jak wiatr, słuchały mowy drzew i „gotowały” w wielkim garze. Wysłuchały także opowiadania „Magnolia i miłorząb” autorstwa dąbroszyńskiej bibliotekarki Anny Czelin-Bujnickiej. Jego akcja toczy się w miejscowym pałacu i pałacowym parku.

Goście zwiedzili także kryptę i wnętrze kościoła oraz Świątynię Cecylii z posągiem Chronosa w parku górnym.

Ostatnim punktem wędrówki była świetlica wiejska, gdzie czekały na nich słodkości, napoje i kiełbaska z grilla. Dzieci mogły poszaleć na pobliskim szkolnym placu zabaw. Biblioteka przygotowała dla „Czytankowa” jeszcze dwie atrakcje: wystawę modeli statków transatlantyckich, dąbroszynianina Arkadiusza Andrysa i 40 książeczek z dwoma miejscowymi legendami. Była to „Magnolia i miłorząb” Anny Czelin-Bujnickiej oraz „Dziwna zjawa” Władysława Wróblewskiego. Wszystkie egzemplarze miały puste miejsca przeznaczone na samodzielne ilustracje dzieci. Na ostatnich stronach zostały zamieszczone podpowiedzi plastyczne Magdaleny Ćwiertni. Korzystając z tym porad dzieci wypełniły książeczki własnymi dziełami.
„Smaczna oprawa” spotkania została współfinansowana ze środków z funduszu sołeckiego, Miejskiej Biblioteki Publicznej w Witnicy oraz anonimowych darczyńców. Podziękowania należą się osobom pomagającym w organizacji imprezy: opiekunce Świetlicy Wiejskiej Monice Małgorzacie Pałczyńskiej oraz paniom Zofii, Iwonie, Nikoli, Sylwii, Karolinie i panu Danielowi.
W spotkaniu wzięło udział około lub ponad 80 osób z Gorzowa, Dąbroszyna i okolicznych miejscowości. Była wśród nich redaktor Agata Sendecka z gorzowskiej telewizji, autorka obszernej relacji z imprezy. Będzie ją można obejrzeć w programie „Rodzina na Plus” a piątek o godzinie 18.00. lub w Internecie.