Od roku 2003, dnia 31 maja w Polsce i na świecie obchodzony jest Dzień Bociana Białego. Święto zostało ustanowione przez Polskie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody pro Natura. W przeddzień tego święta bibliotekę publiczną odwiedzili uczniowie klasy I „a” Szkoły Podstawowej nr 2 im. Józefa Wybickiego.


Podczas zajęć pierwszoklasiści wysłuchali ciekawostek z życia tych wspaniałych ptaków. Dowiedzieli się o kierunkach ich wędrówek i miejscach zimowisk, poznali także składniki bocianiej diety. Próbowali również oszacować wagę i wielkość dorosłych bocianów, co jednak sprawiło im nieco trudności. Dowiedzieli się, że waga dorosłego osobnika wynosi 3-4 kilogramy, a wzrost około dziewięćdziesięciu centymetrów. Rozpiętość rozłożonych skrzydeł bociana białego sięga nawet do dwóch metrów!
Po części teoretycznej pierwszoklasiści wysłuchali wiersza Małgorzaty Strzałkowskiej o bocianie, który postanowił zamieszkać w lubuskich Cigacicach. Ostatnią częścią warsztatów były zajęcia manualne. Młodzi witniczanie wykonali z papieru modele bocianich głów. Czas błyskawicznie upłynął pod znakiem nauki i zabawy, a uczniowie wrócili do szkoły bogatsi o nowe doświadczenia. Zajęcia prowadził bibliotekarz Kamil Bujnicki.