Dąbroszyn nie ma dostępu do morza, ale posiada własną flotę statków oceanicznych  – w skali 1:400. Ich budowniczym jest miejscowy modelarz. Jego dzieła można podziwiać  w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Witnicy, na wystawie „Wielkie liniowce – modele statków Arkadiusza Andrysa”.

Pan Arkadiusz przygodę z transatlantykami rozpoczął pod obejrzeniu filmu „Titanic”. Buduje modele statków, bo uważa, że fotografie nie oddają ich piękna. Dużo o nich czyta, studiuje plany.

Na wystawie są pokazane są 22 jego dzieła – od kilkunastocentymetrowych stateczków po prawie metrowej długości „Queen Mary 2”. Każdy wymagał cierpliwej wielotygodniowej pracy. Punktem wyjścia były „wycinanki” wydawane przez specjalistyczne wydawnictwo. Większość jest wykonana w skali 1:400. Ostatnio pan Arkadiusz próbuje tworzyć modele od podstaw. Takim całkowicie autorskim dziełem jest parowiec „Great Eastern”, którego oryginał był wręcz „niezatapialny”. W czasie jednego z rejsów doznał uszkodzeń większych uszkodzeń niż „Titanic”, a nie zatonął, ponieważ posiadał podwójne poszycie.

Modelarz może godzinami opowiadać o swoich modelach i ich pierwowzorach. O ich wzlotach i upadkach. Izraelski „Szalom” na przykład był holowany do stoczni, w której miał zostać pocięty na złom.  Wymknął się jednak prześladowcom, idąc na dno u wybrzeży RPA.

Mało kto wie, że sławny „Titanic” miał bliźniaka o imieniu „Olimpic”. Miały się minąć na pełnym morzu 15 kwietnia 1912 roku. Najsławniejsza katastrofa w dziejach żeglugi uniemożliwiła to. Bliźniaki spotkały się ponad sto lat później na jednej półce w witnickiej bibliotece.

Oprócz modeli statków na wystawie można obejrzeć pocztówki  i książki im poświęcone. Jest wśród nich broszura reklamująca „Stefana Batorego” oraz film „Kochaj albo rzuć”, którego kilka scen kręcono  na tym wspaniałym polskim transatlantyku.