„Witnicki flesz” 8/2022

To bez wątpienia turystyczna perełka naszego miasta:

Jest jedynym witnickim zakładem przemysłowym, który przetrwał po 1945 r., zachowując profil produkcji.

Jest jedynym lubuskim browarem, który działa od czasów niemieckich.

Jest jedynym w Polsce, przy którym działa regionalne muzeum browarnictwa. A w tym muzeum jest jedyne urządzenie, w którym gość sam może sobie skomponować piwo.

Zapraszamy do zwiedzania.

Dziś browar słód do produkcji piwa kupuje od firmy zewnętrznej. Opróżniony budynek słodowni zajęło  Lubuski Muzeum Browarnictwa.

Na zwiedzających spogląda z portretu starszy pan z księgą na kolanach. To Ernst Ferdinand Handke, który w 1848 r. wydzierżawił, a po kilku latach kupił od Feuerhermów witnicki browar. Firma pozostawała w rękach jego rodziny do 1945 r.

Historia witnickiego browarnictwa jest oczywiście dużo starsza. Dowodzi tego projekt browaru i gorzelni z 1771 r., sporządzony po pożarze wcześniejszego budynku.  Prawdopodobnie ten właśnie budynek zakupił od Feuerhermów Ernst Ferdinand Handke.

Kącik poświęcony rodzinie Handke z zegarem „Breslauer („Wrocławiak”) z 1896 r.

W czasach niemieckich browar nosił nazwę „Sternbräu” – „Browar pod Gwiazdą”. Pewnie była to szczęśliwa gwiazda, bo firma działa do dziś, choć kilka razy jej byt był zagrożony. Pierwszy raz w 1945 r., kiedy linia produkcyjna miała zostać zdemontowana i przewieziona do Związku Radzieckiego.

Nalewaki (kolumny) do piwa z Witnicy i Zielonej Góry.

Podkładki pod witnickie piwo, tak zwane „wafle”.

Ekspozycja w budynku dawnej słodowni. Na pierwszym planie śrutownik.

Zgodnie z nazwą muzeum eksponuje pamiątki po browarach działających na całej dzisiejszej Ziemi Lubuskiej. Są to m. in. butelki, kapsle, „porcelanki”, fotografie pochodzące z ok. 50 miejsc, w których warzono piwo.

Pamiątka po latach kryzysu ekonomicznego – pieczątki przybijane na skrzyniach z piwem.

Waga do ważenia jęczmienia w budynku dawnej słodowni.

Zwiedzanie uprzyjemnia szum brzeczki (półfabrykatu w produkcji piwa) w „korycie Granta”. Brzeczka to półfabrykat w produkcji piwa, a urządzenie to służy do sprawdzanie jej klarowności.

O historii witnickiego browarnictwa opowiada mural na ścianie browaru.

O dziejach browarnictwa można poczytać w książce Zbigniewa Czarnucha „Posmakuj Witnicy. Opowieści o sztuce warzenia piwa w ogóle, a piw lubuskich w szczególności”. Witnica 2013.

Po muzeum oprowadza turystów kustosz i przewodnik Roman Sybal. W sprawie zwiedzania można dzwonić pod nr: 793 309 111.
W każdy poniedziałek, o godz. 11.00 wstęp dla zwiedzających bez konieczności wcześniejszej rejestracji.

Podczas zwiedzania każdy uczestnik ma do dyspozycji audioprzewodnik (można zabrać ze sobą własne słuchawki).
Muzeum zaprasza również na wirtualny spacer na stronie: www.pomerania360.eu/browarwitnica