Nadleśnictwo Bogdaniec i Miejska Biblioteka Publiczna w Witnicy zaprosili uczniów szkół podstawowych do udziału w konkursie literackim „Wakacje w lesie”. Celem przedsięwzięcia była popularyzacja leśnej przyrody ze szczególnym uwzględnieniem lasów Nadleśnictwa Bogdaniec i zachęcenie dzieci do podjęcia twórczości literackiej.
Do organizatorów wpłynęło 21 prac podzielonych na kategorie uczniów klas 4-6 i 7-8. Teksty były zróżnicowane – od wspomnień z leśnych wycieczek przez opowiadania (w tym fantastyczne) po listy do krewnych i przyjaciół. Autorzy wykazali się dużą wyobraźnią i zacięciem literackim.
Jury konkursu obradowało w składzie:
Monika Simonjetz, kierownik Działu Badań, Analiz i Metodyki Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki im. C. Norwida w Zielonej Górze, redaktor „Bibliotekarza Lubuskiego”
Małgorzata Sawoch, specjalista ds. Promocji w Muzeum Lubuskim im. Jana Dekerta w Gorzowie Wlkp.
Aldona Bernacka, starszy specjalista Służby Leśnej prowadzący sprawy z zakresu edukacji i turystki w Nadleśnictwie Bogdaniec
Nagrodzonych i wyróżnionych zostało 11 autorów
W kategorii uczniów klas 4-6
I miejsce – Zuzanna Piotrowska – SP nr 1 im. Ludzi Pojednania w Witnicy
II miejsce – Emilia Mazurek – SP 1 im. Ludzi Pojednania w Witnicy
III miejsce ex aequo:
Konstancja Kucharska – SP nr 2 im. J. Wybickiego w Witnicy
Oliwia Szumska – SP nr 1 im. Ludzi Pojednania w Witnicy
Wyróżniona została Sara Sowińska – SP w Dąbroszynie
W kategorii uczniów klas 7-8
I miejsce – Zuzanna Jackowiak – SP nr 1 im. Ludzi Pojednania w Witnicy
II miejsce – Julia Kotecka – SP nr 1 im. Ludzi Pojednania w Witnicy
III miejsce Konstanty Smykliński – SP nr 1 im. Ludzi Pojednania w Witnicy
Wyróżnieni zostali:
Antoni Suchecki – SP w Dąbroszynie
Julia Krajewska – SP nr 1 im. Ludzi Pojednania w Witnicy
Laureaci zostaną uhonorowani dyplomami i nagrodami ufundowanymi przez Nadleśnictwo Bogdaniec. Pozostali autorzy otrzymają dyplomy uczestnictwa i upominki od Nadleśnictwa.
Aldona Bernacka – Nadleśnictwo Bogdaniec
Władysław Wróblewski – Miejska Biblioteka Publiczna w Witnicy
Fot. Władysław Wróblewski
Fragmenty nagrodzonych prac
W kategorii uczniów klas 4-6
I miejsce – Zuzanna Piotrowska
W lesie było cudownie! Ptaszki wesoło ćwierkały, brzęczały pracowite pszczółki, słońce świeciło przez korony drzew. Zielone brzozy, dęby, buki i graby przyjaźnie witały przybyszów. Pięknie pachniały sosny, jodły i świerki. Dziewczynki rozmawiały o tym, co będą robić nad jeziorem. Wydawałoby się, że nic nie jest w stanie przerwać tej sielanki. A jednak…
II miejsce – Emilia Mazurek
Niedaleko mojego domu, w Białczu przy ul. Jagodowej znajduje się piękny lasek, w którym często bawimy się z koleżankami. Jednak tym razem postanowiłyśmy udać się w głąb tego lasu. Było to możliwe, gdyż babcia i mama są dorosłe, a pod ich opieką można chodzić nawet do dużego i gęstego lasu. Lipiec i sierpień, to idealny czas na zbiory owoców leśnych – jagód i malin. Uwielbiam herbatkę z sokiem malinowym…
III miejsce Konstancja Kucharska
Podczas jazdy tata powiedział, że zabierze mnie w wyjątkowe miejsce w pobliskim lesie. Gdy dotarliśmy na miejsce, moim oczom ukazało się przepiękne, porośnięte drzewami wzgórze. Miałam wrażenie, że jestem w górach.
– Co to za niesamowite miejsce?- zapytałam tatę.
III miejsce Oliwia Szumska
Poczułam zimno na moim całym ciele, gdyż duchy zaczęły mnie dotykać a następnie uniosły. Leciały do góry razem ze mną, aż doleciały do jakiejś chmury, gdzie mnie postawiły. Z wysoka widziałam całą okolicę – kościół, szkołę, przedszkole „Bajka”, Żółty Pałacyk i zielony las, w którym zauważyłam gromadę dzików. Kiedy stałam na tej chmurze, to tak dziwnie się poczułam, ponieważ chmury to zjawisko niematerialne, więc miałam wrażenie, że stałam w powietrzu.
W kategorii uczniów klas 7-8
I miejsce – Zuzanna Jackowiak
Nawet niewielkie obszary zadrzewień (…) tworzą dla moich oczu ogromny las, który cieszy na pewno niejedno ludzkie oko. Wraz z moja rodziną czuliśmy ogromną satysfakcję z oglądania tych lasków, które stanowią dom dla zwierząt leśnych i ptaków oraz jest to dla nich miejsce schronienia. Budują sobie tam nory i chatki, w których zakładają swoje rodziny i chronią się przed niekorzystnymi dla nich warunkami atmosferycznymi.
II miejsce – Julia Kotecka
Z wieży zobaczyć można było całe Jezioro Wielkie i otaczające je lasy. Patrząc na las, którego widok rozlegał się bardzo daleko mieliśmy wrażenie, że jesteśmy sami na świecie. Był spokój i niesamowita cisza. Myślałam, że mamy pecha, ponieważ skończyła nam się woda. Jednak mama zaprowadziła nas do źródełka z którego można było pić wodę. Okazało się że, takich źródełek dokoła jeziora jest około pięciu.
III miejsce Konstanty Smykliński
Kiedy słoneczko zajrzało do naszego namiotu, z wielką przyjemnością powitaliśmy piękny ciepły dzień. Wyszedłem na zewnątrz i dotknąłem gołą stopą mchu, przeszedł mnie dreszcz i odczułem niesamowitą przyjemność. Po śniadaniu ruszyliśmy na poszukiwanie starych drzew, różnych gatunków roślin i niespodzianek jakie nam jeszcze może odkryć nasz cudowny las.