W środę 17 maja czytelnicy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Witnicy spotkali się z zielonogórzanką Teresą Gładysz, autorką książki „Z tęsknoty za Nieświeżem”. Pani Teresa, z zawodu ekonomistka, po ukończeniu osiemdziesiątego roku życia zabrała się za spisanie historii swojej rodziny. Akcja toczy się w tytułowym mieście położonym na Kresach dawnej Rzeczpospolitej.

Teresa Gładysz jak z rękawa sypała ciekawostkami z życia ukochanego Nieświeża i jego właścicieli – członków sławnego rodu Radziwiłłów. Ze swadą opowiedziała o swoim dzieciństwie w okresie międzywojennym i czasach, kiedy przez Nieśwież przetoczyły się walce dwóch totalitaryzmów: sowieckiego i niemieckiego. Na tle wielkich wydarzeń historycznych w książce i w opowieści na spotkaniu umieściła swoją rodzinę, która była owocem mezaliansu „dobrze urodzonego” ojca.

Książka kończy się wyjazdem nieświeżan na Ziemie Odzyskane w maju 1945 roku. Na miejscu zostaje Wila – siostra Teresy Gładysz, uwięziona przez Sowietów za przynależność do Armii Krajowej. Dalsze losy rodziny zostaną opowiedziane w drugim tomie wspomnień, który „jeszcze się pisze”.

Inicjatorem spotkania był pan Roman Czarnecki, zaprzyjaźniony z biblioteką działacz zielonogórskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, a prowadziła je pani Jadwiga Jarowicz.