Witnicka biblioteka w nowej starej siedzibie
Nowa stara siedziba jest piękna, nowoczesna i klimatyczna. Budzi zainteresowanie mieszkańców. Zadaniem bibliotekarzy jest to zainteresowanie wykorzystać.
Zaczęło się od „Pioniera”
Witnicka biblioteka należy do najstarszych tego typu polskich instytucji na Ziemiach Zachodnich. Powstała 15 sierpnia 1945 roku jako prywatna Księgarnia i Wypożyczalnia Książek „Pionier”. W 1948 r. została „uspołeczniona” i odtąd działa pod nazwą Miejska Biblioteka Publiczna w Witnicy.
W czasie prawie osiemdziesięcioletniej historii często zmieniała adres. Tego lata po raz trzeci, razem z domem kultury, zajęła budynek przy ul. Gorzowskiej 22. Tym razem przeprowadzkę poprzedziła rewaloryzacja, po której budynek powrócił do pierwotnej neoklasycystycznej architektury.
Wewnątrz biblioteka zyskała hol z ladą biblioteczną i pomieszczenie socjalne. Jej oddziały dla dzieci i dorosłych zajmują odpowiednio wschodnie i zachodnie skrzydła budynku.
Bajkowy Oddział Dziecięcy
Młodym czytelnikom zostały oddane są dwa połączone pomieszczenia. Pierwsze jest przeznaczone dla nastolatków. Drugie to Ulica Bajki Polskiej z „Teatrem Kruka Pankraczego” – biblioteczną sceną lalkową.
Do tej części wypożyczalni regały zwieńczają attyki przedstawiające postacie z bajek. Autorką tych wizerunków była nieżyjąca już witnicka malarka Lucyna Królicka. Tak ozdobione meble przypominają „domki dla książek”.
Oddział dla Dorosłych
„Dorosłe” skrzydło składa się z kilku części. Najważniejsza jest wypożyczalnia z czytelnią. Jedno z pomieszczeń zajmuje Dział Regionalny. Pod nim na wygodnych pufach została urządzona „Czytelnia Regionalna” z książkami lubuskich autorów. Znajdziemy tam m. in. pozycje Zofii Mąkosy, Przemysława Piotrowskiego, Krzysztofa Koziołka i Justyny Sucheckiej.
Nieopodal zostały zaaranżowane ekspozycje poświęcony pisarce Irenie Dowgielewicz i historykowi Zbigniewowi Czarnuchowi.
Dwie ściany zdobią fototapety – reprodukcje pocztówek w czasach niemieckich, przedstawiające centrum miasta i ulicę Gorzowską.
Oba skrzydła posiadają profesjonalne nagłośnienie. W czytelni znajduje się projektor z ekranem. Do wykorzystania jest również mobilna tablica interaktywna. Nowa stara siedziba daje nowe możliwości rozwoju biblioteki i stanowi wyzwanie dla bibliotekarzy, którzy muszą te atuty właściwie wykorzystać.