Spotkanie z Makuszyńskim – w 140. rocznicę urodzin
Władysław Wróblewski, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Witnicy i bajkopisarz spotkał się ze wszystkimi klasami 1-3 Szkoły Podstawowej nr 2 im. J. Wybickiego w Witnicy.
Opowiedział im o Kornelu Makuszyńskim, jednym z najwybitniejszych autorów tworzących dla dzieci. W gawędzie pojawiły się też wątki witnickie.
Makuszyński się nie starzeje
Mimo że w tym roku mija 140 rocznica jego urodzin, książki Makuszyńskiego cieszą się wielką popularnością. Są systematycznie wydawane na papierze i jako audiobooki, wielokrotnie ekranizowane i wystawiane na scenach teatralnych.
Piękna polszczyzna, dowcip i świetna fabuła są wielkimi atutami książek Mistrza Kornela. „Panna z mokrą głową”, „Szaleństwa panny Ewy” i będący lekturą w klasach starszych „Szatan z siódmej klasy” nie straciły na aktualności i są chętnie czytane. Poświęcona im opowieść wzbogaciła prezentacja w licznymi slajdami.
Koziołek Matołek w Witnicy
W Pacanowie kozy kują,
Więc koziołek, mądra głowa
Błąkał się po całym świecie,
Aby dojść do Pacanowa.
Najpopularniejszym wśród wykreowanych przez Makuszyńskiego bohaterów jest koziołek Matołek. Opowiadający o tej najsławniejszej polskiej kozie komiks ilustrował znakomity rysownik Marian Walentynowicz.
W 1998 r. do czterech tomów stworzonych przez tę literacką spółkę dołączył piąty – Księga Witnicka „Przygód Koziołka Matołka”. Jej autorem jest Władysław Wróblewski, a ilustratorką gorzowska malarka Magdalena Ćwiertnia.
Bajka opowiada o pobycie Matołka nad rzeką Witną i spotkaniu rogatego bohatera z miejscowymi dziećmi, które wskazały mu drogę do sławnego Pacanowa.
Po pożegnaniu z wędrowcem
Wspólnym trudem każda z dziewcząt
Oraz każdy w mieście chłopiec
W miejscu, gdzie go pożegnali,
Usypali wielki kopiec.
Uważamy, że spotkania były bardzo ciekawe, pogłębiły naszą wiedzę i dały możliwość poznać wiele ciekawostek dotyczących Kornela Makuszyńskiego. Dowiedzieliśmy się, że Kopiec Koziołka Matołka jest pierwszym w Polsce i na świecie tego typu obiektem poświęconym postaci bajkowej. Dziękujemy
Beata Rodak
Nauczyciel-bibliotekarz
Szkoła Podstawowa nr 2 im. J. Wybickiego w Witnicy