Talia kart „Witnicki Piotruś” została wydana w 2012 r. z okazji jubileuszu 750-lecia pierwszej wzmianki o Witnicy. Oto druga i ostatnia część obrazkowego przewodnika po największych atrakcjach Miasta i Gminy Witnica.
Tytułem przypomnienia – wydawcą gry był Miejski Dom Kultury w Witnicy, a jej karty zdobią akwarele Magdaleny Ćwiertni. W poprzednim odcinku doszliśmy do szóstego numeru talii. Zatem opowieść zaczynamy od „siódemki”.
7. Otwarte w 2011 r. Regionalne Centrum Ratownictwa. Obiekt, który który zebrał w jednym miejscu służby Ochotniczej Straży pożarnej, Policji oraz ratownictwa medycznego. W wielofunkcyjnej sali działa Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności. Jest to najbardziej wysunięta na zachód Polski SOWA. Prowadzi ją Miejski Dom Kultury w Witnicy.
Remiza witnickiej straży mieści się w RCR. Jak widać na obrazku, strażacy ochotnicy nie tylko gaszą pożary.
8. Żółty Pałacyk. Zbudowana na pocz. XX w. fabrykancka willa właścicieli tartaku, a później fabryki mebli (Hasselbergów i Fabianów). Po roku 1945 znajdowała się tu dyrekcja oraz biura Fabryki Mebli „Fortuna”. W 2000 r., po przejęciu przez gminę obiekt został odrestaurowany.
Obecnie mieszczą się w nim: Miejski Dom Kultury w Witnicy (filia), Regionalna Izba Tradycji, Uniwersytet Trzeciego Wieku i harcówka Związku Harcerstwa Polskiego. Pałacyk jest również siedzibą Towarzystwa Przyjaciół Witnicy, Polsko-Niemieckiego Stowarzyszenia Educatio Pro Europa Viadrina, Polskiego Związku Pszczelarzy (koło Witnica) i Związku Strzeleckiego ,,Strzelec”. W piwnicy została zorganizowana strzelnica sportowa.
9. Muzeum Chwały Oręża Polskiego. Jego twórcą był ppłk Czesław Chmielewski (1924-2015), żołnierz 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK i 17 pułku piechoty II Armii Ludowego Wojska Polskiego.
W czasie kampanii łużyckiej uznany za zabitego, po latach na cmentarzu wojskowym w Zgorzelcu stanął nad własnym grobem. Wtedy postanowił założyć muzeum upamiętniające czyn zbrojny żołnierza polskiego.
Pierwszym eksponatem był przyznany mu krzyż Virtuti Militari. W zbiorach placówki znajduje się broń, mundury, ekwipunek, fotografie i odznaczenia.
10. Park Drogowskazów i Słupów Milowych Cywilizacji to ekspozycja na wolnym powietrzu, która zawiera urządzenia i obiekty opisujące rozwój ludzkiej cywilizacji. Wiele eksponatów jest związanych z Witnicą i regionem lubuskim. Park jest podzielony na cztery części: kultury drogi, refleksji, słupów milowych cywilizacji i fantazji
Na il. pomnik Exodus – drogowskaz w formie „rozstrzelanego” drzewa. Umieszczono na nim tabliczki w trzech językach – polskim, niemieckim i rosyjskim. Całość symbolizuje wojenną i powojenną „wędrówkę ludów”.
Drogowskaz „Turek” to kopia obiektu z przełomu XIX/XX wieku, który stał w pobliżu Seelow w Brandenburgii.
11. Zoo Safari w Świerkocinie działało w latach 1996-2017. Pod koniec tego okresu zajmowało ponad 20 hektarów powierzchni, na której żyło ok. 600 zwierząt. Safari było pierwszym w Polsce ogrodem typu safari. Można było do niego wjechać samochodem i z bliska oglądać dzikie zwierzęta.
12. Witnickie szlaki nordic walking oglądane na mapie przypominają sylwetkę anioła – stąd nazwa. Wszystkie trasy mają swój początek przy hotelu „Leśne Ustronie”.
13. Witnicki „Piotruś” to czarodziej Witnik, mieszkaniec „Żółtego Pałacyku”, który w skromnej wieżyczce miał swoją pracownię. Mag jest jednym z bohaterów wydanych w 2015 r. „Bajek Środka Świata” Władysława Wróblewskiego. Książkę zilustrowała Magdalena Ćwiertnia, autorka obrazków do „Witnickiego Piotrusia”.
Numer jedenasty talii jest już nieaktualny, ponieważ ZOO Safari w Świerkocinie nieodwołalnie zakończyło działalność. Zatem myśląc o drugim wydaniu gry należałoby zastąpić go innym obiektem.
„Witnicki Piotruś” to ciekawa inicjatywa łącząca zabawę z nauką. Ostatnio talia jest wykorzystywana w czasie prelekcji, na których niżej podpisany przekazuje dzieciom wiedzę o historii miasta i gminy i jej największych atrakcjach.