Jak każdego roku na rynku ukazały się książki napisane lub współtworzone przez witniczan. Nie brak także pozycji, które w większej lub mniejszej części dotyczą naszej gminy. Oto one.

 

Justyna Suchecka „Nie powiem ci, że wszystko będzie dobrze”. Rozmówcy autorki, z pochodzenia witniczanki, dzielą się swoimi doświadczeniami z czytelniczkami i czytelnikami, by pokazać m.in. jak radzić sobie z kryzysami i stresem, gdzie szukać pomocy i jak udzielać jej innym.

Wydawca: Wydawnictwo W.A.B

Zbigniew Rudziński „Gorzowskie widoki z przeszłości”. Album ze starymi pocztówkami, które prezentują miejsca leżące w dzisiejszym powiecie gorzowskim. Znalazło się w nim wiele widokówek prezentujących naszą gminę. W wydaniu współpracowała m. in. Miejska Biblioteka Publiczna w Witnicy i witnicka kolekcjonerka Monika Chomont.

Wydawca: Oddział PTTK Ziemi Gorzowskiej

„Nadleśnictwo Bogdaniec”. Bogato ilustrowana prezentacja nadleśnictwa. Zawiera tłumaczenie na język angielski.

Wydawca: Nadleśnictwo Bogdaniec

Władysław Wróblewski „Mysz Matylda i przyjaciele” i „Wigilia myszy Matyldy”. Audiobooki dla dzieci, zawierające opowiadania z tytułową mieszkanką norki za regałem z książkami.

Czyta Paweł Ptaszyński

Wydawca: GoCast

Władysław Wróblewski „Пригоди мишки Матильди”. Audiobook – ukraińskojęzyczna wersja przygód myszy Matyldy

Czyta Wiktoria Szafrańska

Wydawca: GoCast

Ks. Anzelm Weiss „Organizacja diecezji lubuskiej w Średniowieczu”. Reprint pracy Organizacja diecezji lubuskiej w Średniowieczu, „Studia kościelnohistoryczne, t. I, Lublin: Towarzystwo Naukowe Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, 1977. Wstęp: Zbigniew Czarnuch.

Wydawcy:

Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze

Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze

„Polska Pani Warta”. Bogato ilustrowana książka poświęcona w całości Warcie – rzece z polskiego hymnu narodowego. Inicjatywa: Zbigniew Czarnuch , redakcja: Krystyna Kamińska.

Autorzy: Jacek Buczyński, Zbigniew Czarnuch, Maria Gonta, Bogdan Gonta, Krystyna Kamińska, Grażyna Kostkiewicz-Górska, Kazimierz Ligocki, Zbigniew Miler, Renata Ochwat i Jarosław Palicki.

Wydawca: Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wlkp.

Hilmar Schulz „Spuren jüdischen Lebens an der Mittleren Oder – Ślady życia żydowskiego  na Środkowym Nadodrzu”. Książka zawiera rozdział poświęcony witnickiej gminie żydowskiej.

Wydawca: Ernst Herzog

Miłośników historii zachęcamy do czytania „Opowiastek kościelnych” Zbigniewa Czarnucha. Jest to cykl artykułów napisanych z okazji jubileuszu 900-lecia ustanowienia biskupstwa lubuskiego 1124(25)-2024. Zostały one zamieszczone na stronie internetowej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Z. Herberta w Gorzowie Wlkp. Do tej pory ukazało się 19 odcinków tego cyklu.

W „Witnickim Fleszu” ukazują się artykuły Władysława Wróblewskiego „Witnickich pocztówek czar…”, popularyzujące wiedzę na temat historii Miasta i Gminy Witnica. Do dziś ukazało się 30 takich tekstów. Można je również znaleźć na stronie internetowej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Witnicy.