Bibliotekarka Maria Kowalewska została uhonorowana Dyplomem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego „Za zasługi w rozwoju czytelnictwa i upowszechnianiu kultury”.

Pani Maria jest emerytowanym nauczycielem, dyrektorem Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Kamieniu Wielkim. Od września 2009 roku służy swoją wiedzą i doświadczeniem Miejskiej Bibliotece Publicznej w Witnicy, w której kieruje filią w Kamieniu Małym. Prowadzi w niej Dyskusyjny Klub Książki i zajęcia literacko-plastyczne dla dzieci. Dzięki niej kamieńska biblioteka, choć niewielka, stała się prawdziwym centrum kulturalnym wsi.

Maria Kowalewska uczestniczyła w uroczystych obchodach Lubuskiego Dnia Bibliotekarza i Bibliotek, które odbyły się w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Z. Herberta w Gorzowie Wlkp. Wtedy to odebrała Dyplom Ministra Kultury z rąk Wicewojewody Lubuskiego Wojciecha Perczaka.