Z Justyną Suchecką-Jadczak rozmowy o edukacji

Pochodząca z Witnicy pisarka Justyna Suchecka-Jadczak była gościem biblioteki w rodzinnym mieście.

 

Z powodu dużej frekwencji spotkanie odbyło się w sali widowiskowej domu kultury.

Autorka opowiadała czytelnikom o historii powstania i treści czterech swoich książek. Są to:

2020 – „Young power! 30 historii o tym, jak młodzi zmieniają świat” . Bohaterami tej pierwszej w dorobku książki są wyróżniający się w różnych dziedzinach nastolatkowie. Są wśród nich m.in. Igor Falecki, Viki Gabor, Zuzanna Jabłońska, Michał Karbownik, Tymon Radzik i Iga Świątek.

2022 – „Nie powiem ci, że wszystko będzie dobrze” opowiada o zdrowiu psychicznym i o pomocy osobom z problemami. Każdy z nas może im udzielić „pierwszej pomocy psychologicznej”, ale należy to robić umiejętnie, dbając jednocześnie o swoje bezpieczeństwo.

2023 – „Pokolenie zmiany. Młodzi o sobie i świecie, który nadejdzie”. Opowieść o „Pokoleniu Z”, czyli osobach urodzonych między rokiem 1995 a 2012. Kim są, do czego dążą, czego się obawiają?

2024 – „Cała nadzieja w szkole. Polska edukacja może być wspaniała”. Autorka, od roku szczęśliwa matka, za kilka lat wyprawi córkę na pierwszą lekcję. We wstępie do książki napisała: „Zrozumiałam, że gdy zabieram głos w sprawach szkoły, walczę także o przyszłość swojego dziecka”.

Później mikrofon został oddany Czytelnikom, którzy zadawali autorce pytania na temat m. in. pracy dziennikarza, drogi do tego zawodu i problemów polskiej edukacji. W tej części aktywnością wyróżnili się uczniowie starszych klas szkoły podstawowej.

Po oficjalnym zakończeniu spotkania nastąpił czas na pamiątkowe fotografie, autografy oraz… kolejne rozmowy i wspomnienia o szkolnych czasach w witnickiej „jedynce”. Chętnych było wielu, więc całe spotkanie trwało dwa razy dłużej niż zwykle.

Justyna Suchecka-Jadczak (ur. 1987) jest  dziennikarką specjalizującą się w tematyce edukacyjnej. Współpracowała z „Wiadomościami Witnickimi”. Ukończyła Akademię Ekonomiczną w Poznaniu.

Od 2007 r. związana z „Gazetą Wyborczą” (Poznań, Warszawa). Pisze też do wydawanego przez Agorę dwumiesięcznika „Książki. Magazyn do czytania”.

Wraz z Natalią Szostak prowadzi na YouTube kanał na temat książek „Krótka przerwa”.

W październiku 2019 dołączyła do TVN24.pl.

Jest laureatką wielu nagród i wyróżnień, w tym nagrody Grand Press w kategorii „dziennikarstwo specjalistyczne” za cykl tekstów „Tysiące dzieci wypadło z systemu. Gdzie ich szukać” opublikowanych na portalu TVN24.pl

Dodaj komentarz