Spotkanie z Ireną Dowgielewicz

9 kwietnia był podwójnym świętem witnickich miłośników książek. Wysłuchali wykładu poświęconego pisarce. Wzięli też udział w odsłonięciu ukazującej ją płaskorzeźby.

 

Janusz Dreczka jest poetą oraz miłośnikiem i znawcą literatury. Poznał Irenę Dowgielewicz jako młody człowiek, łatający uczniowski budżet pracą rachmistrza spisowego. Zapukał wtedy do drzwi pisarki, zaczęli rozmowę… Po kilkudziesięciu latach w czytelni biblioteki wrócił wspomnieniami do tamtych czasów.

Publiczność na wykładzie dopisała. Szczególnie cieszy liczna obecność młodzieży ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Ludzi Pojednania. Wyrazy uznania i gratulacje należą się nauczycielkom, które zainspirowały uczniów do uczestniczenia w tym wydarzeniu.

„Spotkanie literackie” Janusza Dreczki przeplatane było fragmentami poezji oraz prezentacją zawierającą fotografie i archiwalia.

Opowieść została wzbogacona o obszerne fragmenty reportażu radiowego, udostępnionego przez Radio Zachód. Wybrzmiały w nim głosy imienniczek – dziennikarki Ireny Linkiewicz i pisarki Ireny Dowgielewicz. Jej wypowiedzi przybliżyły słuchaczom osobę i poglądy na pracę literacką autorki „Krajobrazu z topolą”. Akcja tej minipowieści toczy się w Witnicy w pierwszych powojennych latach.

Na zakończenie spotkania burmistrz Witnicy Agnieszka Chudziak i Janusz Dreczka odsłonili płaskorzeźbę, na której uwieczniona została Irena Dowgielewicz. Twórczynią dzieła jest znakomita gorzowska rzeźbiarka Zofia Bilińska, autorka m. in. figur na gorzowskiej fontannie Pauckscha oraz rzeźb Papuszy, Zacharka i czarownicy na Studni Czarownic.

Wykonany w gipsie medalion jest darem artystki dla witnickiej biblioteki. Dzieło zdobi ekspozycję poświęconą Irenie Dowgielewicz.