Biblioteka upamiętniła pisarzy

 

W nowej siedzibie biblioteki publicznej znalazło się miejsce na ekspozycje poświęcone witnickim pisarzom – Irenie Dowgielewicz i Zbigniewowi Czarnuchowi.

Pisała o Witnicy

Irena Dowgielewicz z. d. Górska (1917-1987)  mieszkała i pracowała w naszym mieście w pierwszych powojennych latach. Jest znana Witniczanom głównie jako autorka powieści „Krajobraz z topolą”, po raz pierwszy wydanej w 1966 przez Wydawnictwo Poznańskie r. Jej akcja toczy się w Topolnicy (Witnicy), a jej główni bohaterowie pracują w miejscowej Fabryce Mebli. Nad Witną zostały umieszczone również opowiadania dla młodzieży „Łada” i „Peggy – pies, który nie szczeka”.

Na czterech półkach przedstawione są dwadzieścia dwie książki. Wśród nich tytuły, w których Dowgielewicz była jedyną autorką oraz zbiory, w których była twórcą jednego z wierszy i opowiadań. Wśród nich wydana w Bratysławie „Panna prešťastná” (wyd. 1973).

Irena Dowgielewicz jest autorką nieco zapomnianą. Dlatego bardzo cieszy zbiór wierszy „Milczenia słuchajcie”, wydany w tym roku przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną im. C. Norwida w Zielonej Górze. Redaktorem tomu jest dr Mirosława Szott. Wydawnictwo było współfinansowane przez Miasto i Gminę Witnica.

Na wystawie eksponowane są również fotografie z albumu rodzinnego pisarki, obecnie w zbiorach Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Z. Herberta w Gorzowie Wlkp.

Zbigniew Czarnuch na trakcie dziejów

Niedawno zmarły historyk Zbigniew Czarnuch (1930-2024) pełnił na regionalnym rynku wydawniczym wiele ról. Dla nas najważniejsze są dwie pozycje – „Witnica na trakcie dziejów”  (wyd. w 2000 i 2012 r.) oraz „Nad Wartą i wśród lasów” (wyd. 2012).

Do najważniejszych pozycji pokazanych na wystawie należą:

„Opowieść o dwóch ziemiach mieszkańców Pyrzan” (wyd. 1991)

„Gazownia w Witnicy 1906-2006” (wyd. 2006)

„Witnicki Park Drogowskazów” (wyd. polskojęzyczne 2006, niemieckojęzyczne 2007)

„Ujarzmianie rzeki” (wyd. polskojęzyczne 2008, niemieckojęzyczne 2015)

„Posmakuj Witnicy” (wyd. 2013)

„Wędrówki tropem lądolodów” (wyd. 2020)

„Pochwała Lubniewki” (wyd. 2022)

Ekspozycja zawiera również wiele publikacji, w których Zbigniew Czarnuch był redaktorem, autorem przedmowy, rozdziału lub artykułu.

Obojgu autorom było poświęcone spotkanie  24 czerwca tego roku w „Żółtym Pałacyku”. Wydawnictwo Pro Libris (Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. C. Norwida w Zielonej Górze) promowało na nim książkę „Milczenia słuchajcie” Ireny Dowgielewicz, zredagowaną przez dr Mirosławę Szott. Wydawnictwo było współfinansowane przez Miasto i Gminę Witnica.

Podczas imprezy miało również miejsce rozstrzygniecie zorganizowanego przez Pro Libris konkursu na interpretację wiersza Ireny Dowgielewicz „Stadion dla biedronki”. Jednym z punktów programu tego wydarzenia było wręczenie Zbigniewowi Czarnuchowi Złotej Odznaki Honorowej przyznanej przez Zarząd Główny Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa. Spotkanie w „Żółtym Pałacyku” było prawdopodobnie ostatnim publicznym wystąpieniem witnickiego historyka regionalisty.

Dodaj komentarz