Czytelnicy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Witnicy wysłuchali wykładu dr Krystyny Kamińskiej „Theodor Fontane – niemiecki pisarz, który tu bywał”.
Były dwa powody tego spotkania. Pierwszy to obchodzona w tym roku dwusetna rocznica urodzin tego wybitnego przedstawiciela „niemieckiego realizmu mieszczańskiego”. Drugim jest fakt, że Fontane w okolicy bywał.
Bohater spotkania jest autorem różnych gatunkowo tekstów. Są wśród nich m. in. powieści, ballady i opowiadania, dramaty, dzienniki, artykuły prasowe i reportaże historyczne. Do tych ostatnich należą teksty opowiadające o dziejach podwitnickiego Dąbroszyna, Kostrzyna nad Odrą i Sarbinowa.
W samym podwitnickim Dąbroszynie Fontane gościł kilkakrotnie w 1860 roku i latach następnych. Plony tych wizyt zostały przetłumaczone na język polski i opublikowane w zbiorze „Po tej stronie Odry”, w ramach serii wydawniczej „Biblioteczka Nadwarciańskiego Rocznika Historyczno-Archiwalnego”. Wydawnictwo zawiera opisy miejscowości oraz ciekawostki historyczne i legendy. Wykład był okazją do przypomnienia o tej publikacji i innych działaniach promujących twórczość Fontanego. W książce tej znalazły się niezwykle trudne do przetłumaczenia wiersze (aleksandryny) autorstwa pruskiego następcy tronu, późniejszego króla Fryderyka Wielkiego. Przeczytał je autor ich polskiej wersji językowej poeta Ireneusz Krzysztof Szmidt.