4. marca zorganizowaliśmy z bibliotece spotkanie  w ramach europejskiego „TYGODNIA z INTERNETEM 2011”. Program skierowany był głównie dla osób po 50 roku życia (chodź nie tylko) które dotąd z tego medium nie korzystały. Spotkanie anonsowały plakaty i ulotki, ale decydująca okazała się promocja bezpośrednia typu „jedna pani drugiej pani”. Spotkanie było okazją do pokazania możliwości komputerów, które otrzymaliśmy w ramach Programu Rozwoju Bibliotek. A jest to sprzęt, mówiąc językiem młodzieżowym, „wypasiony”. Ma kamerki i mikrofony. Jest podłączony do urządzenia wielofunkcyjnego („kombajnu”).
Na  spotkanie przybyły cztery mieszkanki naszej wsi (panowie nie byli zainteresowani). Cztery osoby to niewiele, ale Kamień Mały to nieduża wieś, a w razie potrzeby szkolenie można powtórzyć. „Siłą fachową” była dla nas Estera Grochowska, bibliotekarka z witnickiej „centrali”. Zaczęliśmy od kawy i ciastek, aby złagodzić szkolną tremę uczestniczek. Biblioteka to nie szkoła, stopni nie wystawia.
Zaczęliśmy od założenia skrzynek mailowych na Onecie. Pani Ewa próbowała tego dokonać w domu, z pomocą dzieci, dla których internet to środowisko naturalne. Niestety, nic z tego nie wyszło. Może pociechom zabrakło cierpliwości. Pani Estera okazała się lepszym przewodnikiem po świecie internetu.
Uczestniczki najbardziej ciekawił komunikator Skype. Najbardziej zainteresowana była pani Marysia, której córka mieszka daleko, a telefony nie tanieją. Pokazaliśmy, jak ściągnąć ten program. Później panie założyły sobie konto i parami rozmawiały ze sobą na naszych dwóch komputerach. Mimo luźnej, przyjaznej atmosfery  widać było skupienie uwagi i zapał do poznawania nowych rzeczy. Spotkanie trwało ok. 2,5 godziny.
Na zakończenie uczestniczki samodzielnie zarejestrowały swój udział w ogólnoeuropejskiej akcji na wyznaczonej stronie. Widać było satysfakcję, kiedy wybierały przycisk „ Jestem uczestnikiem Get Online Week 2011”. Mam nadzieję że szkolenie ze Skype’a zachęci innych mieszkańców Kamienia do korzystania ze szkoleń w naszej pracowni komputerowej. Drzwi biblioteki są otwarte szeroko.

Maria Kowalewska
bibliotekarka
Miejska Biblioteka Publiczna w Witnicy
filia Kamień Mały